Choď na obsah Choď na menu
 


Ako žije les

17. 1. 2012

Všetky organizmy, ktoré žijú v lese – baktérie, huby, rastliny (stromy, kry, byliny) a živočíchy, tvoria spoločenstvo lesa. V lese sa rastliny prispôsobili určitému množstvu svetla, tepla, vody, vzduchu,látok v pôde. 

Organizmy a neživé prírodniny sú medzi sebou navzájom prepojené. Rastliny, napr. snežienka, smrek závisia od pôdy, vzduchu, svetla a vody – čerpajú z nich potrebné látky – živiny. Živočíchy závisia od rastlín a iných živočíchov, napr. srna sa živí rastlinami, ďateľ sa živí hmyzom, hmyz sa živí rastlinami.
Medzi organizmami navzájom existuje vzájomná závislosť.


Les sa v priebehu roka mení podľa množstva tepla a svetla. Na jar, kým stromy vyženú listy, rastie a kvitne množstvo jarných bylín, majú dostatok svetla a vody z topiaceho sa snehu. V lete majú stromy najviac listov a dobré podmienky na rast. Letné byliny kvitnú v riedkych lesoch a na okrajoch hustých lesov. Porasty machov zadržiavajú vodu, zabezpečujú vlhkosť pre dozrievajúce plody. V lete a na jeseň majú rastliny a živočíchy najväčší dostatok živín, zhromažďujú zásobné látky na prezimovanie. V zime listnatým stromom sa sfarbujú a opadaju listy. Niektoré byliny prežívajú cibuľkami, hľuzami, podzemkami v pôde a semená. Niektoré živočíchy prežijú zimu v zimnom spánku, niektoré sa odsťahujú alebo žijú v zimnýchxfoto3.jpg podmienkach.

Rastliny v lese sú určitým spôsobom usporiadané. Členia sa podľa hĺbky uloženia koreňov v pôde a výšky do ktorej dorastajú huby, byliny, kry a stromy. Tvoria nad sebou vrstvy (etáže, poschodia - stromová etáž, kerová etáž, bylinná etáž, machová etáž, koreňová etáž), v ktorých žijú spoločne s rôznými živočíchmi.V lese sa rastlinami živia bylinožravé živočíchy. Tie sú potravou mäsožravých živočíchov, ktoré sa živia aj inými mäsožravými živočíchmi. Pri získavaní potravy jednotlivé organizmy v lese od seba závisia, vytvárajú potravové reťazce.