Choď na obsah Choď na menu
 


Geografia-Krištof Kolumbus

29. 11. 2011

                                      osobnosti02.jpgKrištof Kolumbus - Objaviteľ Ameriky

         Život: 


 Krištof Kolumbus (1451- 1506) sa  inšpiroval knihou slávneho cestovateľa  Marca Pola. Kolumbus túžil objaviť novú  cestu do Indie. Najprv chcel výpravu  uskutočniť za podpory portugalského  kráľa, no po zamietnutí výpravy sa obrátil  na španielsky dvor. Španielsky kráľ  nakoniec výpravu podporil. Krištof  Kolumbus vyplával v auguste r. 1492. Po  ceste na západ sa zastavili na  Kanárskych ostrovoch. Po dlhej plavbe  natrafili v októbri na niekoľko ostrovov.  Kolumbus sa domnieval, že sú v Ázii.  Jedna z lodí stroskotala na ostrove Haiti.  Kolumbus sa vrátil do Španielska, abymohol zorganizovať ďalšiu plavbu. V r. 1493 vyplávalo z Cádizu 13 lodí. Po preplávaní oceánu pristáli v Karibiku. Počas pobytu na ostrovoch sa snažil nájsť zlato, lebo si myslel, že sa nachádza v Indii. Po neúspešnom hľadaní zlata sa plavil ďalej a objavil Kubu a Jamajku a neskôr aj brehy Ameriky. Domorodcov nazval Indos. Z tohto označenia sa neskôr domorodým obyvateľom Ameriky hovorilo Indiáni. Po mnohých výpravách umrel takmer slepý v r. 1506.

Krajiny:
Portugalsko, Španielsko, Kanárske ostrovy, San Salvador, Haiti, Kuba, Jamajka, Honduras, Nikaragua, Kostarika, Panama a Amerika.

Zaujímavosť:


Krištof Kolumbus objavil nový svetadiel, ale sám o tom nevedel. Domnieval sa, že jeho výprava objavila novú cestu do Indie. Na svojej prvej ceste sa plavil na španielskych karavelách Santa Maria, Nina a Pinta. Sám velil na lodi Santa Maria. Sochy Krištofa Kolumba zdobia mnohé námestia. Jeden z monumentov stojí v Španielsku v Barcelone. Vari všetko, čo sa spája s Krištofom Kolumbom, zahaľujú špekulácie i tajomstvá. Nikto presne nevie, kde a kedy sa tento moreplavec narodil. Nie je známe ani vzdelanie, tajomné sú i plavby či priatelia. Nepochybuje sa len o tom, že 3. augusta 1492 - vyplával zo španielskeho Palosu, aby o niekoľko týždňov objavil nový svet. Neistotu do života Krištofa Kolumba ako prvý vniesol jeho syn Fernando v knihe Život admirála (1571). Napísal, že otec si želal, aby jeho vlasť i pôvod nikto nepoznal. Historici tvrdia, že viac o Kolumbovi povedali jeho súčasníci. Spomínali, že bol „mužom mora už od mladosti“. Poznal Severné aj Stredozemné more. Rodina „talianskeho“ Kolumba pochádzala z Janova. Boli to skromní remeselníci a obchodníci s látkami Narodil sa 28. auguste 1451. Kolumbus bol pôvodom z Katalánska. Sklamaní historici si nikdy nevedeli presne vysvetliť Kolumbove denníky a záznamy. Pýtajú sa, prečo nepísal v taliančine, ale v španielčine, navyše prešpikovanej galícijským dialektom. Rovnako si nevedia vysvetliť, prečo dával miestam, ktoré objavil, španielske názvy. Študoval vraj v Piave a istejšie je až to, že sa v roku 1479 usadil v Portugalsku, kde sa o rok neskôr oženil s Felipou Monizovou. V najzápadnejšej krajine Európy sa prvýkrát ako samouk dotkol kartografie a astronómie.
 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

www.coolonedirection.weblahko.sk

(Alexis, 25. 9. 2012 19:35)

Táto stránka mi aj poohla...... THANK YOU VERY MUCH! :-*

super

(www.tbl.estranky.sk (bibi), 7. 12. 2011 13:51)

mate to super vymyslené...